ІСТОРІЯ САНАТОРНА ШКОЛА ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

2020 рік - заклад перейменовано в Комунальний заклад "Шполянська санаторна школа Черкаської обласної ради"

В 1858 році Шполу придбав російський державний діяч Олександр Авгійович Абаза ( 1821 - 1895 ).
Власник помістя ( 18 тисяч 538 десятин ) належав до родовитої дворянської сім'ї. Для будівництва палацу Абаза вибрав місцевість в 2 км від Шполи. Було розпочато будівництво дендропарку , в якому було посаджено різні дуби ( навіть пірамідальні ) , різноманітні породи сосен , буки і інші дерева. Приступили до будівництва палацу . Використовувався граніт , мармур , свинцеві прокладки , було вилито 10 чавунних колон.
                 В О.А.Абази підросла позашлюбна дочка Пелагія , її матір'ю була велика княгиня Олена Павлівна.
Пелагія вийшла заміж за статс - секретаря Олександра ІІ князя Урусова . З цієї нагоди батько дарує дочці Шполянське помістя ; воно стало називатися Верхня Дар'ївка.
Урусови господарювали , приїжджаючи з столиці , організовували бали, катання на конях , на човнах.
                Після жовтневої революції 1917 р. Урусови виїздять за кордон , залишивши все.
В 1923 р. в князівському палаці в Верхній Дар'ївці створено дитячий будинок для дітей - сиріт , батьки яких загинули на фронтах громадянської війни.
               Трохи пізніше тут створюється педучилище для підготовки вчителів , а дитячий будинок перенесено .
Напередодні Великої Вітчизняної війни педучилище переноситься під Київ , а в палаці знову створюється
дитячий будинок для дітей репресованих батьків , на початку війни їх евакуювали.
              В період окупації у Верхній Дар'ївці розмістилось господарство німецького поміщика , який заставляв працювати на полях для вирощування пшениці і вигодівлі худоби , які вивозились в Німеччину.
              На західному краю дендропарку розміщена могила , яка є прикладом жорстокого фашистського терору , тут знищено в роки окупації біля 500 чоловік євреїв і українців .
                В січні 1944 р. в палаці розмістився штаб 80-ої гвардійської ордена Суворова Уманської стрілецької дивізії.
                Після визволення міста від гітлерівців було проявлено велике піклування про дітей - сиріт , батьки яких  загинули під час війни. В цьому палаці відкрили дитячий будинок , який проіснував до 1956 року.
               В 1956 році дитячий будинок був реорганізований в  загальноосвітню школу - інтернат .
               1982 рік - загальноосвітню школу - інтернат було реорганізовано в спеціальну школу - інтернат.
               2003 рік - школу реорганізовану в Шполянську спеціальну загальноосвітню школу - інтернат І -ІІ ступенів Черкаської обласної ради , де навчаються діти - сироти та діти , позбавлені батьківської опіки і піклування.